24 Temmuz 2014, Perşembe
 Bölümümüz  
 Lisans  
 Haber ve Duyurular  
 Akademik Takvim  
 Linkler  
 Yüksek Lisans  
 Akademik Kadro  
 Bir Bilim Dalı Olarak Psikoloji  
 Öğrenci Bilgi Sistemi  
 Adaylara Bilgi  

Bölümümüz

 


Programımızda; psikolojik bozuklukların incelenmesi, araştırılması, düzeltilmesi ve tedavisi, biyolojik ve tıbbi bilimlerle interdisipliner bağlantı içinde ele alınır. Psikolojik bozuklukların incelenmesinin temel bilimsel psikolojiye dayanmasının gerekliliği göz önünde bulundurulur.

 

      

 

Doğa bilimleriyle aynı metodolojik zeminde araştırma yapan temel bilimsel psikoloji açısından, zihin sistemi  hangi prensiplere göre işliyorsa,  şartlara bağlı olarak yine aynı prensiplere göre bozulur. Bu yaklaşımla, Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü, zihin hastalıklarının bilimsel olarak anlaşılması ve tedavi edilmesi hedefine uygun bir psikoloji eğitimi yürütür.

 

Hayvan davranışları üzerindeki araştırmalara da yer verilmektedir. Hayvan davranışlarına ilişkin bilgiler kendi başına ilginç olduğu kadar karşılaştırmalı psikoloji ve deneysel psikoloji metodu açısından da önemlidir.  

Öğretim programının yanı sıra, Psikoloji Bölümünde öğrencilerin insanı anlamada farklı perspektifler kazanması için psikoloji ve ilgili alanlardan uzmanların katılımıyla konferanslar ve seminerler düzenlenir.

Son iki yarıyılda, öğrenciler, ilgilendikleri konularla ilgili kurum ve kuruluşlarda alan çalışması yapar ve  mezuniyet sonrası uzmanlaşmayı isteyecekleri dallar ve sektörler konusunda direkt bilgi ve deneyim kazanır.

İster temel bilimsel akademik kariyerde ister uygulama alanındaki herhangi bir dalda olsun, psikologların, insan hakları ve sosyal sorumluluk açısından çok önemli görevler üstlendiğinin bilincinde olan Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü, öğrencilerin etik prensipleri benimsemiş psikologlar olarak mezun olmalarını vazgeçilmez koşul kabul ettiği için, “Psikolojinin Etik Prensipleri” dersi lisans programında yer alır.

 

Vizyon

–ulusal ve uluslararası eğitim sektöründe fark edilen, tercih edilen bir program sunmak –gerek iyi yetişmiş mezunlarımızla çalışma hayatında, gerek gerçekleştirdiğimiz bilimsel çalışmalarla akademik çevrede seçkin bir yer edinmek–Türkiye’de ve dünyada yetişen kaliteli bilim insanlarının akademik kariyerlerini sürdürmeyi tercih edecekleri bir bölüm olmak

Misyon

İnsan davranışlarını ve onları doğuran zihin süreçlerini anlamaya yönelik çağdaş psikoloji bilgilerini öğrencilere kazandırmak, bilimsel disipline ve mesleki yeterliliğe sahip, mesleki etik değerlere bağlı psikologlar yetiştirmek ve psikoloji biliminin ilerlemesine katkıda bulunmak.

 Yazıcı Dostu Sayfa    Arkadaşıma Gönder
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2013, Perşembe
Yayın Tarihi: 2 Ağustos 2005, Salı
Ziyaret Sayısı: 48618

 
  Fatih Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web-Yazılım Ekibi tarafından hazırlanmıştır.
Site ile ilgili istek ve hata bildirimlerinizi buraya tıklayarak iletebilirsiniz.